Látogassa meg Magyarország egyik leglátványosabb, interaktív múzeumát. 50 szupermodern installáció, számtalan játék és hazánk legérdekesebb numizmatikai gyűjteménye várja a látogatókat. Fedezze fel a pénz útját, majd élvezze a fővárosi kilátást egy kávé mellett a Panoráma Teraszunkról.
Múzeumi Nyitvatartás
Látogatás ingyenes, de előzetes online időpontfoglaláshoz kötött!
Hétfő: 8:00-17:00
Kedd: a múzeum zárva tart
Szerda: 8:00-17:00
Csütörtök: 8:00-19:00
Péntek: 8:00-17:00
Szombat és Vasárnap: 10:00-18:00
Jegyinformációk
A Pénzmúzeum nyitvatartási időn belül ingyenesen látogatható, mind csoportos, mind egyéni látogatók számára. Noha a belépés díjtalan, a nagy érdeklődés miatt feltétlenül szükséges előzetesen regisztrálni, időpontot foglalni, hiszen a kiállítás befogadóképessége korlátos. További információ itt érhető el.
Időpontfoglalás
Ezen az aloldalon végezhető el a múzeum látogatásához szükséges regisztráció. Időpontot az oldalról elérhető regisztrációs felületen keresztül a nyitvatartási idő bármely szabad alkalmára lehet foglalni – mindössze néhány kattintással. A látogatás tervezéséhez fontos információ, hogy a Pénzmúzeum kedd kivételével minden nap nyitva tart; hétfőn, szerdán és pénteken 8.00 és 17.00 között, csütörtökön 8.00 és 19.00 között, illetve szombaton és vasárnap 10.00-tól 18.00-ig.
Az időpontfoglalás eltérő rendszerben történik az intézményi csoportok, illetve az egyéni és az egyéni csoportos látogatók számára. Hétköznapokon – kedd kivételével – a nyitástól 14.00 óráig húzódó idősáv a szervezett iskolai csoportok számára van fenntartva. A diákcsoportok számára értékes kiegészítő élményt nyújthatnak múzeumpedagógiai foglalkozásaink, melyekről ezen az oldalon adunk részletes tájékoztatást.
Az egyéni látogatók hétköznapokon – szintén kedd kivételével – 14.30 után, illetve azt megelőzően, az iskolás csoportok által nem lefoglalt időpontokra regisztrálhatnak. Lehetőség van egyéni csoportos – például baráti, családi – látogatásokra is, de fontos tudnivaló, hogy a csoport létszáma nem haladhatja meg a 18 főt; az ennél nagyobb csoportok csak bontva tekinthetik meg a kiállítást.
Az időpontfoglalási oldalon érhető el a Gyakran ismételt kérdések menüpont is, melynek előre összegyűjtött válaszai jó támpontot adhatnak mindenkinek a múzeum működésének megértéséhez.
Az időpontfoglaló felület, illetve minden további tudnivaló ezen az oldalon érhető el.
Az állandó kiállítás
A Pénzmúzeum egyedülálló állandó kiállítása nem csak Magyarországon, de európai összevetésben is kuriózumnak számít. A kiállítás a hagyományos, statikus múzeumi tárlatok felépítésével szemben az interaktivitásra és az egyéni tapasztalatszerzés élményére épül, így sok szempontból teljesen újszerű megközelítést kínál a pénz történetének, működésének, kulturális és gazdasági jelentőségének megismerésére.
A Pénz útja címet viselő állandó kiállítás a fizetőeszközök öt fő funkciójának bemutatására vállalkozik, melynek érdekében a tárlat teljes felépítése az egyes pénzfunkciók szerint tagolódik. A látogatás az Aranybányából indul, ahol a vendégek egy interaktív digitális tudástár segítségével rengeteg hasznos ismerethez juthatnak az arany gazdasági, kulturális vagy szakrális felhasználásával kapcsolatban. Erről a szimbolikus helyszínről indul a teljes kiállításon végighúzódó aranyfonál, mely a későbbiekben végig mutatja majd az utat a látogatóknak.
Az Aranybánya elhagyása után a vendégek az első csomópontra jutnak, mely a pénz értékmérő szerepét mutatja be. A látogatók itt saját maguk is megtapasztalhatják, milyen nehezen kezelhető helyzetek alakulnának ki, ha a mindennapi életünkben nem lennének jelen a fizetőeszközök.
A második csomópont a pénz forgalmi eszköz funkcióját vizsgálja, és a fizetőeszközök formai megjelenésére, illetve a forma és a gyakorlati felhasználás kapcsolatára irányítja a figyelmet.
A harmadik csomópontban a pénz, mint fizetési eszköz kerül fókuszba. A pénzügyi közvetítőrendszer megismerése során felvetődik a kérdés: mi történne, ha nem lennének bankok? A múzeum vendégei erre a kérdésre saját személyes tapasztalataikon keresztül kaphatnak választ.
A negyedik csomópont a világpénzek kialakulására és működésére világít rá, s bemutatja, milyen szerepe van ezeknek a pénznemeknek a globális gazdaság működtetésében és fenntartásában.
Az ötödik csomópont a pénz kincsképző funkcióját járja körbe, de ennek kapcsán rámutat arra is, hogy a társadalom számára az anyagi kincsek mellett legalább ekkora, vagy még nagyobb a szellemi kincsek jelentősége.
Az állandó kiállítással kapcsolatban ezen az oldalon kínálunk további információt.
Múzeumpedagógia
A Pénzmúzeum küldetése, hogy nagymértékben hozzájáruljon a hazai lakosság és a fiatal generációk pénzügyi tudatosságának, illetve a fizetőeszközök mindennapi használatának fejlesztéséhez. Ezt a célt szolgálja a múzeum állandó kiállítása, melyet a múzeumba látogató iskolás csoportok számára magas színvonalú, pénzügyi témájú múzeumpedagógiai képzésekkel is kiegészítünk.
Folyamatosan bővülő képzési kínálatunk célja egyrészt az állandó kiállítás egy-egy fontosabb témakörének, installációjának mélyebb megismertetése, valamint – ezekhez kapcsolódva – a diákok pénzügyi ismereteinek elmélyítése. Jelenleg minden nagyobb iskolás korcsoport számára kínálunk foglalkozásokat.
A múzeumpedagógia foglalkozások ide kattintva érhetőek el!
A múzeumtérkép
Mint látható, a Pénzmúzeum viszonylag sok helységből áll, s az épületben a kiállítótéren kívül is több olyan helység és térrész található, amelyeket érdemes lehet megtekinteni. A könnyebb tájékozódás érdekében ezen az oldalon elérhetővé tettük a múzeum részletes térképét, mely nagy segítséget jelenthet az épületben és a kiállításon való tájékozódáshoz. A térképek itt érhetők el.
Kapcsolódó tartalom
ÖsszesSzeretettel várjuk vendégeinket!
Még másfél hónapig tart az MNB centenáriumi éve, ám a kerek évforduló kapcsán indított féléves pénzügyi játék véget ért.
Kiderült, kik nyerték a fődíjakat a Pénzmúzeum és a Pénziránytű Alapítvány, a 100 éves Magyar Nemzeti Bank születésnapján indított kvízjátékában.
Szeretettel várjuk vendégeinket!
Még másfél hónapig tart az MNB centenáriumi éve, ám a kerek évforduló kapcsán indított féléves pénzügyi játék véget ért.
Kiderült, kik nyerték a fődíjakat a Pénzmúzeum és a Pénziránytű Alapítvány, a 100 éves Magyar Nemzeti Bank születésnapján indított kvízjátékában.