Ön ezen az oldalon van:Életadói zöldjeink, a fák

Életadói zöldjeink, a fák

erdőkvilágnapja_lead.png

Az ENSZ határozata alapján 2013 óta március 21-én, az erdők világnapján fokozott figyelemmel fordulunk e felé az életközösség felé.

Bolygónk legidősebb növényi lakói a fák. 8000 éve még Földünk felét borította erdő, ami napjainkra 1/3 részre csökkent. Ez azt jelenti, hogy percenként egy futballpálya méretű erdő tűnik el, és ezzel naponta 100 erdei állat-és növényfajtól vehetünk búcsút. Noha mindannyian tudjuk, hogy fák nélkül nem élhetünk, évente mégis 15 milliárd fával csökken az erdőállomány.

Kiirtjuk a fákat, arra hivatkozva, hogy növekvő népességünknek egyre több élelmiszerre van szüksége. Az élelmiszeriparban felhasznált pálmaolaj miatt az esőerdők területe folyamatosan csökken, a haszonfa-kitermelés (ebben benne van a papírgyártás is)az erdőirtás 1/3 részéért felel.

Szerencsére Magyarország erdővel borított területe fokozatosan növekszik, mivel nagy gondot fordítunk a nagyarányú erdőtelepítésnek és fásításnak. 1920 (Trianon) után szükségessé vált az ország óriási mértékű fahiányának csökkentése. Az akkor indított telepítési programnak meg is lett az eredménye: 1920 és 2020 között közel duplájára növekedett Magyarország erdőterülete.

Az erdőgazdálkodásnak három fő feladata van: a gazdasági (pl. faanyag kitermelése), a közjóléti (pl. vadaspark, gyógyerdő) és a védelmi (pl.: természet-, talaj-, vízvédelem). Ezek és az erdőkhöz kapcsolódó más tevékenységek több százezer embernek nyújtanak munkalehetőséget.

Földünk minden részén vannak erdők, az ott élő fáknak köszönhetjük az éltető oxigén jelentős részét. A fák gyökerei, törzse, lombkoronája sok élőlénynek (a szárazföldi állat-és növényfajok több mint 80%-ának) nyújtanak táplálékot, lakó- vagy költőhelyet. Ha kivágnánk minden fát, az összes kisebb- nagyobb erdei állattól elbúcsúzhatnánk, hiszen mindannyian egy életközösségben élnek, a tápláléklánc összeköti őket.

A fák árnyat adnak, párologtatásukkal hűtik a Föld felszínét, szűrik a por- és zajszennyezést, elnyelik az üvegházgázok közel 15 %-át. A városlakók sokat köszönhetnek nekik, hiszen a betondzsungelben, főleg a forró nyári napokon, az utcákon, tereken levő fák akár 8 fokkal is hűthetik a városi levegőt.

Átszűrik és tárolják a vizet, ezzel szabályozzák a talajvíz szintjét, csökkentik a talajeróziós hatást.

Arborétumok Magyarországon

Ha egy helyen szeretnénk őshonos és idegenhonos fák, cserjék között sétálni, látogassunk el hazánk 34 arborétumának valamelyikébe! Ezekben a botanikus kertekben aránylag kis területen számtalan fa és bokor nő: sok közülük a telepített. Kialakításuknak több célja van: tudományos vizsgálatok, oktatás, ritka, sokszor veszélyeztettet fajok megmentésénekszínhelyei, és az adott terület díszei is.

Érdekes, hogy az egyik idegenhonos fánk, az Észak-Amerika keleti feléről származó fehér akác mennyi ellentmondást hordoz. Hazánkban a kiegyezés után kezdték el tömegesen telepíteni a futóhomok megkötésére. Ez olyan jól sikerült, hogy Európában ma nálunk van a legtöbb akácos. A gyorsan növő, rugalmas és tartós, tűzifának is remek fa a méhek egyik kedvenc növénye, így az akác a mézkedvelők szeretett fája. Ám a természetvédelem már korántsem rajong érte, hiszen elnyomja, kiszorítja az erdei őshonos növényvilágot.

És hogy melyek a hazai őshonos fák? A bükk, a gyertyán, a tölgy (cser, kocsányos, kocsánytalan), a korai juhar, a vénic szil, a fehér nyár, a mézgás éger, az erdei fenyő.

Ha hazánk legidősebb fáját akarjuk látni, akkor Győr-Moson-Sopron megyébe, Hédervárra kell látogatni. Ott található a 14 m magas, 720 cm törzskerületű Árpád-tölgy, amelynek korát 800 évre becsülik. A mindig magányosan álló fát a település lakói féltve őrzik, gondozzák, ennek köszönhetően minden évben kizöldül.

A Föld legidősebb fája címmel egy svédországi közönséges lucfenyő, az Öreg Tjikko büszkélkedhet; az 5 méter magas fa 9550 éves.

Az Ökotárs Alapítvány által meghirdetett Év Fája verseny idei győztese a lisztes berkenye lett, a mélykúti templomdombon álló júdásfa pedig az Év Európai Fája szavazáson képviselte hazánkat. Az eredményhirdetés március 17-én volt: a győztes fa Lecina ezeréves magyaltölgye lett Spanyolországból. A mi fánk a 14 döntős fa közül a 8. legtöbb szavazatot kapta.

A Magyar Nemzeti Bank 2019-ben elindította Zöld programját, amelynek egyik célkitűzése saját ökológiai lábnyomának csökkentése. A Családi Zöld Pénzügyek program pedig mindennapi, hasznos segítséget nyújt ahhoz, hogy szokásaink átalakításával hogyan csökkenthetjük a környezeti terhelést és a család kiadásait is.

Az erdők neszei, zajai, a természet szépsége a test és a lélek doktorai, segítenek ellazulni, feltöltik az embert. Menjünk ki a zöldbe, szeressük az erdőt, a városi és kerti fákat, a kivágottak helyett ültessünk újakat! Keressük fel a legközelebbi erdőt, sétáljunk a tanösvényeken, ahol tapasztalat útján még tanulhatunk is! Járjunk csendben, ne zavarjuk az erdő lakóit! Ők hang nélkül üzennek egymásnak, mert bizony a biológiai sokféleség lefontosabb színterén az ott élő növények egy föld alatti gombahálózat segítségével kommunikálnak egymással. Mi ez, ha nem csoda!

Ismerd meg jobban az erdőket, töltsd ki kvízünket!