A bankok talán legfontosabb funkciója az értékek megőrzése, mely a Magyar Nemzeti Bank esetében nem csak a szó szoros, de átvitt értelmében is a kiemelt törekvések közé tartozik. Hazánk történelme a szellemi értékek kimeríthetetlen gazdagságát örökítette az utókorra, s ennek megőrzése napjaink társadalmának feladata. A jegybank ezt a felelősséget szem előtt tartva hozta létre párját ritkító bankjegy- és érmegyűjteményét, melynek révén a jövő generációi is átfogó tudáshoz juthatnak hazánk múltjának egy különösen fontos szeletéről: a magyar gazdaság fejlődési útját „kikövező” fizetőeszközök történelméről.
A Magyar Nemzeti Bank különleges műtárgyai kulturális jelentőségük mellett tudományos értelemben is rendkívüli értéket képviselnek. A numizmatikai kollekcióban számos, történetileg jelentős érme, papírpénz, illetve unikális ritkaság található. Sok más érdekesség mellett, megtekinthetőek a vegyesházi királyok korából származó aranyforintok, a Habsburg-királyok dukátjai, a különböző tallérok, a Rákóczi-szabadságharc, valamint az 1848–49-es forradalom és szabadságharc megmaradt tárgyi emlékei. Erdély, mint a török időkben különálló országrész igen gazdag és értékes érmékkel rendelkezik. Ebből a kollekcióból Székely Mózes ötszörös aranya és II. Rákóczi György ezüstlapja a legkülönlegesebb. A gyűjtemény középkori magyar fémpénzeiből és az erdélyi magyar pénzérmékből többet is megcsodálhatunk a kiállítás során. A gyűjtemény egyes darabjainak ismertetői a Bankjegy és érmegyűjtemény menüpontban is megtekinthetőek. A gyűjtemény digitalizációja jelenleg is folyamatban van; a kollekcióhoz tartozó bankjegyek és érmék weboldalunkon elérhető ismertetői rendszeresen bővülnek.
A Pénzmúzeum a bankjegyek és érmék mellett különleges és emblematikus banktörténeti tárgyakból is hiánypótló gyűjteményt állított össze. A múzeumban megtekinthető többek között egy teljesen mechanikus kamatszámláló szerkezet – mely gyakorlatilag nem más, mint egy korai számológép – és az érdeklődők megcsodálhatják a Magyar Nemzeti Bank első főkönyvét is.
Kapcsolódó tartalom
ÖsszesDe mi köze van egy irracionális számnak a pénzrendszerünkhöz? Több, mint gondolnánk.
Az első Senior programunk január 31-én az Újbudai Idősek Házában zajlott
Csaknem 200 év hazai és nemzetközi bélyegritkaságai a Pénzmúzeum és a Bélyegmúzeum közös tárlatán.
Vendégünk Elekes Attila André bankjegy-és bélyegtervező volt.
De mi köze van egy irracionális számnak a pénzrendszerünkhöz? Több, mint gondolnánk.
Az első Senior programunk január 31-én az Újbudai Idősek Házában zajlott
Csaknem 200 év hazai és nemzetközi bélyegritkaságai a Pénzmúzeum és a Bélyegmúzeum közös tárlatán.
Vendégünk Elekes Attila André bankjegy-és bélyegtervező volt.