/
/
Podcastok

Podcast

Különleges történetek, érdekességek a pénz világából. Légy képben! Töltődj fel tudással a Pénzmúzeum podcast csatornáján!
6 találat a(z) 42 találatból

Szabi a pék: Idesüss! A pékárúk forradalmáról a kovászolás rocksztárját kérdezzük

Szabi, a pék sikeres üzletember, aki több mint 30 éve űzi a pékmesterséget, ma pedig csaknem 100 embernek ad munkát. Tudását a pékárukról nem tartja meg magának. A Covid alatt online videói segítségével megtanította kovásszal dolgozni az ország erre fogékony részét. Azt mondja, ma már nem az a kérdés, hogy BL80-as lisztből tudunk-e készíteni egy jó kovászos kenyeret.  A kérdés az, tudunk-e még sütni mellette valami mást, illetve az, hogy amit sütünk, kellően egészséges-e. A jó hír ugyanis az, hogy a lakosság elindult a minőségkeresés irányába. Ahhoz viszont, hogy a kenyér egészségesebb legyen, vissza kell kanyarodnunk a régi búzákhoz, a tönkéhez, az alakorhoz. Ezek sár dagasztására alkalmas alapanyagok. Minimális a gluténtartalmuk, emiatt lapos lesz a belőlük készült tészta, hiszen nem tud kialakulni a háló, emellett tömör bélzetet kapunk, viszont extrém finom ízeket produkálnak, és ezt a vevők is értékelik. Szabival a sárdagasztás mellett szót ejtünk üzletről, termékfejlesztésről, pizzaforradalomról. Megvitatjuk, lehet-e az egészséges életmódnak része a kenyérfogyasztás, egyúttal rendbe tesszük azt a nemrégiben parázs vitát kirobbantó témát, hogy mennyit lehet elkérni egy luxus pékáruért, és egyáltalán mi, az, hogy luxustermék a pékáruk piacán.

ifj. Duda Ernő: A 100 az új 70 - longevity, avagy hogyan éljünk a lehető leghosszabban, ugyanakkor jó életminőségben: egészségesen

A 100 az új 70 – A Kávéházi beszélgetések aktuális vendége ifj. Duda Ernő. A vendégválasztás nem véletlen. A Pénzmúzeumot életre hívó Magyar Nemzeti Bank idén ünnepli 100. születésnapját. A 100 különleges szám más tekintetben is. Napjainkra egyre népszerűbb téma, hogyan éljünk 100 évig. Ma úgy tekintünk a hosszabb életre, mint valamiféle kegyelmi állapotra és azt mondjuk, a 40 az új 30, ám ennél többre is képes az emberi szervezet. Az elmúlt 100 évben az átlagéletkort 45-ről 80-90 évre sikerült feltornázni, de a határ tovább tolható. A longevity, mint új tudományterület azt vizsgálja, hogyan éljünk a lehető leghosszabban, ugyanakkor jó életminőségben: egészségesen. Ehhez először a gondolkodásmódot kell megváltoztatni és aktív időszakként kell tekinteni az idősebb korra. A hosszú élettartam nem csak az élet éveinek növelését jelenti, hanem az évek minőségének javítását is. A hosszú élettartamot befolyásoló tényezők megértésével az egyének olyan életmódot irányozhatnak elő maguknak, ami elősegíti a fizikai egészség, a kognitív funkciók, az érzelmi jólét és a szociális kapcsolatok javulását, ami végül a teljesebb élethez vezet. A longevityről közérthető módon ifj. Duda Ernővel beszélgetünk. Az üzletember, a Magyar Biotechnológiai Szövetség elnöke. Digitális egészségügyi vállalata, a Medipredict a betegségek személyre szabott előrejelzésével és a betegségek kialakulásának megelőzésével foglalkozik.
6 tétel a(z) összesből (42)