Kevesen tudják, hogy a Magyar Nemzeti Bank őrzi – mennyiségét és jelentőségét tekintve – az ország második legnagyobb pénztörténeti gyűjteményét. Az antik római aranypénzektől kezdve az erdélyi tallérokon át a modern kori bankjegyekig és banktörténeti relikviákig jelenleg nagyjából hatvanezer egyedi műtárgy található az MNB Bankjegy- és Éremgyűjteményében, amely a Széll Kálmán téri volt Postapalotában, jelenlegi nevén a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontban került elhelyezésre. A gyűjtemény számos olyan érmét és bankjegyet is tartalmaz, amely különleges ritkaságnak számít, sőt, csupán egyetlen példány ismert belőle a világon. A most indított tízrészes sorozatunkban ezek közül szeretnénk bemutatni néhányat, amelyet a március 15-én megnyílt Pénzmúzeumban is megtekinthettek.
Székely Mózes ötszörös dukát, 1603
Az Erdélyi Fejedelemség aranypénzei általában véve is különleges ritkaságnak számítanak, de közülük is kiemelkednek Erdély egyedüli székely származású fejedelmének, Székely Mózesnek a pénzei. Rövid, csupán három hónapos uralkodása ideje alatt mindössze aranydukátokat veretett két címletben. Tízszeres dukátjából is csupán néhány darab maradt fenn, ötszörös dukátjának egyetlen példányát a Magyar Nemzeti Bank Bankjegy- és Éremgyűjteménye őrzi.
Az aranyérme előlapján MOISES ZEKEL DE SEMIENFALVA VAIVODA TRANSILVANIAE ET SICVL COMES (Moises Zekel de Semienfalva vaivoda Transilvaniae et Siculorum comes – Siménfalvi Székely Mózes Erdély vajdája és a székelyek ispánja) köriratban a fejedelem címere címerpajzs nélkül: két ágaskodó, egymással szembeforduló oroszlán egy kardot tart, a kardra korona van ráhúzva, felül két oldalt egy-egy hold és csillag. A hátlapon ANNO DOMINI MILLESIMO SEXCENTESSIMO TERTIO CLAVDIOPOLI (Az Úr 1603. évében Kolozsvárott) köriratban virágdíszek között DOMINVS / PROTECTOR / MEVS (Az Úr az én oltalmazóm) felirat három sorban.
A pénz előlapja tehát megadja a fejedelem nevét és címeit. Székely Mózes címere nem családi örökség, önmaga érdemelte ki vitézségével. Dicső hadi tetteiért Báthori István „szentelt vitézzé” avatta, és címerét is ő adományozta. Siménfalvi előnevét is vitézzé avatásakor nyerte el. Vitézségéért jelentős bitokokat is kapott Báthoritól többek között Siménfalvát és Lövétét, illetve 1583-tól a kitüntető sófalvai sóbánya kamaraispáni címet. Ez a megbízása 1592-ig tartott. Siménfalvára építette fel nemesi udvarházát és más épületeket, amelyek előtt festett székelykapu állt.
Az erdélyi pénzeken, főként a korai időszakban gyakorta előfordultak jelmondatok, vallásos szövegek, főként a Bibliából vett idézetek. Székely Mózes ötszörös dukátjának hátlapján az Ószövetségben található Zsoltárok könyvének 3:6, 18:19 fejezetében található szövegrész olvasható: „Az Úr az én oltalmazóm”, amellyel az unitárius hitvallású fejedelem Istenbe vetett hitét fejezte ki. Az unitárius vallás a protestáns reformáció radikális ágaként nőtt ki a 16. századi Erdélyben, követői Isten egységében hittek, tagadták a Szentháromságot. János Zsigmondon kívül az erdélyi fejedelmek közül Székely Mózes volt csak e vallás híve. A hátlapi körirat feltünteti a készítés helyét (Kolozsvár) és időpontját (1603).
A Magyar Nemzeti Bankban őrzött unikális ötszörös dukát eredetileg a gróf Viczay-Khuen Héderváry-éremgyűjtemény példánya volt már a 18. században, később Niklovits Károlyhoz, a 20. század első fele legjelentősebb magángyűjtőjéhez került. Az ő hagyatékából került elő egy 1937. szeptember 29-ére keltezett megállapodás. A dokumentum voltaképpen egy cserejegyzőkönyv melléklete, a csere Niklovits Károly és Lengyel Aurél között jött létre. Az egyik lista kilenc darab aranypénzt sorolt fel, amelyeket Niklovits adott volna cserébe más pénzekért. A lista 8. tétele Székely Mózes ötszörös dukátját írja le, amely 17 g súlyú, a bal szélén ½ gramm súly kitörve. A leírás alapján a darab egyértelműen azonosítható a Magyar Nemzeti Bankban lévő aranypénzzel. Hogy a darab milyen úton-módon került a Héderváry-gyűjteményből Niklovits Károlyhoz, majd mi módon találta meg útját az MNB gyűjteményébe, ezidáig még nem sikerült kideríteni.
További híreink
Összes hírSzeretettel várjuk vendégeinket!
Még másfél hónapig tart az MNB centenáriumi éve, ám a kerek évforduló kapcsán indított féléves pénzügyi játék véget ért.
Kiderült, kik nyerték a fődíjakat a Pénzmúzeum és a Pénziránytű Alapítvány, a 100 éves Magyar Nemzeti Bank születésnapján indított kvízjátékában.
Szeretettel várjuk vendégeinket!
Még másfél hónapig tart az MNB centenáriumi éve, ám a kerek évforduló kapcsán indított féléves pénzügyi játék véget ért.
Kiderült, kik nyerték a fődíjakat a Pénzmúzeum és a Pénziránytű Alapítvány, a 100 éves Magyar Nemzeti Bank születésnapján indított kvízjátékában.