/
/
/
Válogatott ritkaságok az MNB Bankjegy- és Éremgyűjteményéből 3. rész

Válogatott ritkaságok az MNB Bankjegy- és Éremgyűjteményéből 3. rész

2022. május 05.
szabadsagharc-dukat-facebook.jpg

Kevesen tudják, hogy a Magyar Nemzeti Bank őrzi – mennyiségét és jelentőségét tekintve – az ország második legnagyobb pénztörténeti gyűjteményét. Az antik római aranypénzektől kezdve az erdélyi tallérokon át a modern kori bankjegyekig és banktörténeti relikviákig jelenleg nagyjából hatvanezer egyedi műtárgy található az MNB Bankjegy- és Éremgyűjteményében, amely a Széll Kálmán téri volt Postapalotában, jelenlegi nevén a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontban került elhelyezésre. A gyűjtemény számos olyan érmét és bankjegyet is tartalmaz, amely különleges ritkaságnak számít, sőt, csupán egyetlen példány ismert belőle a világon. A most indított tízrészes sorozatunkban ezek közül szeretnénk bemutatni néhányat, amelyet a március 15-én megnyitott Pénzmúzeumban is megtekinthettek.

 

1848–49-es szabadságharc, dukát verőtőpár, 1849

A Magyar Nemzeti Bank tulajdonát képezi az a kimagasló jelentőségű verőszerszám-gyűjtemény, amely jelenleg több mint hatezer darabot számlál, apa- és anyatövek, szélezők, bronz- és gipsztányérok egyaránt megtalálhatók benne. A legkorább példányok a 17. századból származnak, de az anyag minden évben tovább gyarapodik, hiszen ide kerülnek az új forgalmi pénzek és emlékérmék verőszerszámai is. A gyűjtemény eredete Körmöcbányára (ma Kremnica, Szlovákia) vezethető vissza, ahonnan a csehszlovák csapatok elől 1918 novemberében szállították át Budapestre. Azonban nem csupán körmöci készítésű szerszámok találhatók a gyűjteményben, hanem Gyulafehérvárról származók is, mivel az erdélyi verde 1871-ben történt bezárása után annak anyaga is Körmöcbányára került. A gyűjteményt jelenleg az MNB Logisztikai Központjában található Magyar Pénzverő Zrt. raktára őrzi.

A gyűjteményben számos ritkaság található, köztük az egyik legérdekesebb az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc idején készült verőtőpár. Kossuth Lajos, az első felelős magyar kormány pénzügyminisztere már a szabadságharc első hónapjaiban megkezdte az önálló pénzrendszer kialakítását, amely kisebb mértékben a hagyományos, nemes- illetve színesfémből készült címletekre, de leginkább a papíralapú fizetőeszközökre épült. Utóbbiakat szokás – némileg pontatlanul – összefoglaló néven Kossuth-bankóknak nevezni. A papírpénzek ugyanis igen heterogén csoportot képviseltek, és mindegyik nem is számított hivatalosan bankjegynek.

A szabadságharc idején ezüstből húsz, tíz és hat, rézből három és egy krajcárost vertek Körmöcbányán, illetve Nagybányán. Aranyból dukátot vertek, de kizárólag 1848-ban Körmöcbányán. A dukátok előlapja megegyezett a korábban V. Ferdinánd magyar király nevére vert pénzekkel, szembeötlő különbség, hogy a szabadságharc idején első ízben jelentek meg magyar nyelvű feliratok a pénzeken, korábban ugyanis a köriratok nyelve latin vagy német volt. A nagyjából 3,5 gramm súlyú, 986 karátos finomságú aranyból készült dukátok előlapján így V FERD MAGY H T ORSZ KIRÁLYA ERD N FEJED (V. Ferdinánd Magyar-, Horvát-, Tótország királya, Erdély nagyfejedelme) köriratban az uralkodó koronás, páncélos álló alakja látható, vállán köpeny, oldalán kard, jobbjában jogart, baljában országalmát tart. A hátlapot SZ MÁRIA IST ANYJA M O VÉDASSZONYA 1848 (Szűz Mária Isten anyja, Magyarország Védasszonya 1848) köriratban Madonna-ábrázolás díszíti, vagyis Szűz Mária holdsarlón ülő alakja, körülötte sugárkoszorú, jobbjában jogar, balján a gyermek Jézus, alul koronás kétrészű magyar címer, maga az érme verdejegy nélküli.

1848-ban az adatok szerint 53 000 példányt vertek, a következő évben már nem folyt dukátverés Magyarországon. Elkészült viszont az a verőtőpár, amellyel 1849-ben is szándékoztak aranydukátokat verni, de erre végül nem került sor. A Magyar Nemzeti Bank gyűjteményében ez az 1849-ben készített dukát verőtőpár maradt fenn, hátlapon a körirat végén jól olvasható az évszám.

További híreink

A Pénzmúzeum és a Pénzmúzeum Panoráma Terasz ünnepi nyitvatartása

Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánunk!

2024. december 23.
Kávéházi beszélgetések

Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!

2024. december 20.
Karácsony a pénzeken – Az ünnep üzenete az érméken

Ugyan a karácsony ritkán jelenik meg közvetlenül a pénzérméken, mégis találhatunk érdekes példákat, amelyek az ünnep szellemiségéhez kapcsolódnak.

2024. december 19.