/
/
/
Takarékosság a párnacihán túl

Takarékosság a párnacihán túl

2024. október 31.
muzej24-048.jpg

Október 31-én a Takarékosság Világnapját ünnepeljük, a Pénzmúzeumban is. Íme néhány jó tanács a körültekintő pénzügyi döntések meghozatala kapcsán.
A Takarékossági Világnap október utolsó munkanapjára esik, idén október 31-ére. A kezdeményezést 1924-ben hívták életre, a takarékpénztárak Milánóban rendezett nemzetközi konferenciáján. A lakosság tudott azonosulni a nappal, különösen német nyelvterületen: Ausztriában a világnap kabalafigurája (Sparefroh) sokáig ismertebb és népszerűbb volt az államfőnél, Bécsben pedig utcát is elneveztek róla.

Van hová fejlődni

Magyarországon számos programmal kapcsolódunk a Világnaphoz, mindenekelőtt az iskolákban, de családok számára a Pénzmúzeum ingyenes programokat is kínál. A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Navigátor programjának őszi „Sok kicsi sokra megy” kampánya a sajtón és a közösségi médián keresztül is felhívja a lakosság figyelmét a megtakarítások jótékony hatásaira, egyúttal rámutat a mindennapok "pénznyelő" tételeire, amelyek hosszú távon jelentős összegeket emészthetnek fel. A kampány nemcsak problémákat vet fel, hanem tanácsokat is ad, például óvatosságra int, ha az online térben felkeresnek minket „életünk befektetési ajánlatával”. Felveti, hogy évente érdemes felülbírálni biztosításainkat, mobil, bankkártya és internetcsomagjainkat, hitelfelvételnél pedig mindenképp szükséges előre tájékozódni, akár az MNB ingyenes hitel- és lízingválasztó programjának használatával a lehetőségekről.

A kampány felhívja a figyelmet arra is, hogy évi akár százezres nagyságrendű személyi jövedelemadó-visszatérítés jár az érintetteknek, ha önkéntes pénztári tagságuk, nyugdíjbiztosítási szerződésük vagy nyugdíj-előtakarékossági számlájuk (NYESZ) van, néhány befektetési forma (például ingatlanalap, tartós befektetési számla (TBSZ), lakástakarék-betét kamata) után pedig szociális hozzájárulási adót (szocho), TBSZ esetén pedig bizonyos feltételek mellett kamatadót sem kell fizetni. A lakossági állampapírok pedig kamatadó és szocho mentesen érhetők el.

Csak az út eleje nehéz

Ösztönszinten a megtakarítást az agyunk veszteségként regisztrálja, hiszen „eltűnt” a pénzünk, és a tudatos énünknek kell a lelkünkre beszélnie, hogy elhiggyük, megéri. Fő szabályként megfogalmazható, hogy csak azt tekintsük szabadon elkölthető jövedelmünknek, ami nem csak a rezsi, hanem a hosszabb távú megtakarításaink levonása után marad. Építsük fel tehát megtakarítási stratégiánkat:

  • Lehetőségeink szerint legyen vésztartalékunk a váratlan helyezetekre (pl. meghibásodott mosógépre,

  • majd komolyabb vészhelyzet esetére (pl. betegség, munkahely elvesztése),

  • és végül képezzünk közép- és hosszú távú megtakarításokat, összhangban jelentősebb erőforrást igénylő pénzügyi céljainkkal (pl. gépjármű-, lakásvásárlás,).

Pénzügyi személyiségünk

Ön ismeri a saját pénzügyi személyiségét? Ha nem, a Pénziránytű Alapítvány pénzügyi személyiség tesztjével könnyen megtudhatja, mely típusba tartozik.

Játékos tudásátadás
A Pénzmúzeummal a Magyar Nemzeti Bank a lakosság pénzügyi oktatásának központi helyszínét, ezzel együtt egy új közösségi teret hozott létre. Az erre kialakított háromemeletnyi területen interaktív digitális eszközökön keresztül a pénz, annak természete és szerepe ismerhető meg.

A Pénzügyi Navigátor segít

A Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Navigátor weboldala nem csak ismeretekkel, de a gyakorlatban használható eszközökkel is támogatja az érdeklődőket, köztük háztartási költségvetés kalkulátorral, betét- és megtakarítási termék keresővel, betétkalkulátorral, életbiztosítás és önkéntes nyugdíjpénztár költség-összehasonlító alkalmazással.

 

További híreink

MNB100- ORSZÁGOS PÉNZÜGYI VERSENY hatodik forduló nyertesei

Kisorsolásra kerültek az MNB100- ORSZÁGOS PÉNZÜGYI VERSENY hatodik fordulójának nyertesei

2024. november 04.
A Pénzmúzeum nyitvatartása az őszi szünetben

Módosult nyitvatartással várjuk látogatóinkat az őszi szünetben!

2024. október 25.
Digitális önvédelem – KiberFest középiskolásoknak

Ezernél is több középiskolás ismerkedhetett a kiberbiztonság legfontosabb tételeivel a KiberFest 2024 rendezvényen.

2024. október 22.
Kávéházi beszélgetések

Programsorozatunk 8. vendége Rudolf Teréz volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!

2024. október 29.