/
/
/
Pénzügyi legek Magyarország és a világ kapcsán

Pénzügyi legek Magyarország és a világ kapcsán

2023. március 27.
the-welcome-nugget-replica.jpg

Felkészülten akarsz belevágni a Neumann-játékba? Ha igen, olvasd el gyorsan az alábbi cikket, meglátod, sokat segít a versenyben. Regisztrálj most, és nyerj!


Magyarországhoz köthető néhány különlegesség

A XIV-XV. századi Európában Magyarországon bányászták a legtöbb aranyat. A legsikeresebb korszakban a Magyar Királyság biztosította a kontinens teljes aranykitermelésének 80 százalékát, körülbelül évi 2500 kilogrammos mennyiséget. A bányászati tevékenység működéséhez I. Károly (Károly Róbert) is nagyban hozzájárult, aki a bányapénz átengedésével új bányák nyitására ösztönözte az akkori nemességet. Nem csoda, hogy később ő verette az első magyar aranyforintot is 1325 körül.

A XIX. század során az Osztrák-Magyar Monarchia a kontinens egyik fontos gazdasági szereplője volt, ennek ellenére az osztrák-magyar korona sosem vált Európa meghatározó valutájává. A magyar forradalom és szabadságharc 1848-as kitörése után megalakuló legelső önálló és független magyar kormány (Batthyány-kormány) pénzügyminisztere Kossuth Lajos lett. Az ő nevéhez fűződik az 1848 augusztusában kiadott első magyar nyelvű bankjegy (Kossuth-bankó) megjelenése is. A XIX. század azonban több szempontból is meghatározó volt Magyarország gazdasági-pénzügyi, és tudományos fejlődése számára. Ehhez számos vagyonos család nagyösszegű adománya kellett. Gondoljunk csak a Lánchíd megépítésére, a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Múzeum megalapítására. Ezeket mind a Széchenyi családhoz kötjük, és gondolhatnánk, ők voltak a legnagyobb adományozók. Ez azonban téves, ugyanis a XIX. század legnagyobb adományozója a Sina család volt, akik rengeteg pénzt adtak a magyar művelődés, kultúra és tudomány előmozdítása érdekében.

Egy ország pénzügyi működésnek és nemzeti függetlenségének egyik elengedhetetlen pillére a jegybank. A Magyar Nemzeti Bankot 1924. június 24-én alapították, és első elnöke Popovics Sándor volt. A jegybankok felelnek a monetáris politika stabil működéséért, így többek között az ő feladatuk a bankjegyek kibocsátása is. Az MNB indulása után két évig még koronát, majd 1926-tól kezdve pengőt nyomott. Érdekesség, hogy ebből a pénznemből készült Magyarország legnagyobb címletű bankjegye is, az Egymilliárd b.-pengő. Kevesen tudják, hogy ezt kereskedelmi forgalomban már nem használták. A legnagyobb, forgalomba is került címlet a Százmillió b.-pengő volt.

Néhány globális érdekesség

A ma ismert bankjegyek megjelenése előtt, amit egyébként az ókori Kínában használtak először, az emberek árupénzzel fizettek. Ugyanakkor a csalók, már ekkoriban is próbálkoztak a „pénzhamisítással”. A legkorábbi ismert árupénz, amit bizonyítottan hamisítottak, a kakaóbab volt. A biztonságos kereskedelem megkönnyítése céljából hozták létre az első tőzsdét, amit 1513-ban nyitottak meg Antwerpenben. Ez leginkább a mai árutőzsdékhez volt hasonlítható.

A XIV-XV. századi Magyarország ugyan élen járt az aranykitermelésben, azonban a legnagyobb aranyrögre mégsem nálunk, hanem Ausztráliában bukkantak rá 1869. február 5-én. A Welcome Stranger névre keresztelt aranyrög 72 kilogrammot nyomot. Gondolhatnánk, hogy így Ausztráliának lehet a világ legnagyobb aranytartaléka, ezzel azonban az Egyesült Államok dicsekedhet, összesen 8133 tonnával. Azonban nem csak az arany jelentheti a gazdasági fejlődés és pénzügyi biztonság kulcsát. Gondoljunk csak az XX. század közepére és a közel-keleti országokra, akik a kőolajkincsük révén jelentős gazdasági befolyásra tettek szert és komoly fejlődésen mentek keresztül néhány évtized alatt. Közülük is érdemes talán kiemelni Kuwait-ot, akinek a stabil gazdasága és jelentős olajvagyona tette lehetővé, hogy napjainkra a kuvaiti dinár (KWD) legyen a világ legerősebb valutája.

További híreink

A Pénzmúzeum és a Pénzmúzeum Panoráma Terasz ünnepi nyitvatartása

Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánunk!

2024. december 23.
Kávéházi beszélgetések

Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!

2024. december 20.
Karácsony a pénzeken – Az ünnep üzenete az érméken

Ugyan a karácsony ritkán jelenik meg közvetlenül a pénzérméken, mégis találhatunk érdekes példákat, amelyek az ünnep szellemiségéhez kapcsolódnak.

2024. december 19.