MNB100- ORSZÁGOS PÉNZÜGYI VERSENY 2. fordulójához felkészítő cikk
Az I. világháborút követően, az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlása miatt az utódországok – így természetesen Magyarország is – jegybank és saját kibocsátású pénz nélkül maradtak. A háború okozta gazdasági válság, a korona vágtató inflációja és az ezekből fakadó gazdasági stabilizáció szükségessége sürgető kényszerrel vetette fel egy immáron teljesen önálló, magyar jegybank létrehozását, és ezzel együtt a saját pénz kibocsátását.
Átmeneti intézkedésként a központi banki feladatkört az 1921. július 11-én megalakult Magyar Királyi Állami Jegyintézet vette át, majd az 1924. április 26-án megjelent V. törvénycikk rendelkezett a Magyar Nemzeti Bank létrehozásáról. Egy szűk hónappal később, május 24-én megtörtént az alapító közgyűlés, és pontosan egy hónap múlva 1924. június 24-én megkezdte munkáját a részvénytársasági formában megalapított Magyar Nemzeti Bank. A részvényeket jegyzők között magánemberek, bankok, pénzintézetek, iparvállalatok, befektetők, magyarok és külföldiek egyaránt szerepeltek. Az állam, azaz a kincstár a tervezettnél nagyobb mértékben (közel 40%) járult hozzá a jegyzéshez.
Az MNB első elnöke Popovics Sándor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja lett, míg a Főtanácsban olyan nevekkel találkozhatunk, mint Chorin Ferenc, a Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke, vagy Weiss Fülöp, a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank elnöke.
Popovics Sándor, aki jogi doktorátust, majd államtudományi végzettséget szerzett, pályafutását 1884-ben a pénzügyminisztériumban fogalmazó gyakornokként kezdte, majd a ranglétrát végig járva, 1908-ban pénzügyminiszteri államtitkár lett.
Wekerle Sándor pénzügyminiszter mellett részt vett a fontosabb pénzügyi döntések előkészítésében. 1892-ben a korona bevezetése kapcsán a valutaszabályozás terén kifejtett tevékenységéért Ferenc József a III. osztályú Vaskorona-renddel tüntette ki.
1906 és 1909 között Pozsony város országgyűlési képviselőjeként törvények előkészítésével is foglalkozott. Amikor 1909-ben kinevezték az Osztrák–Magyar Bank élére főkormányzónak, lemondott képviselői mandátumáról.
Az MNB megalapítása után alig egy évvel, az 1925. évi XXXV. törvénycikk rendelkezett az új pénz, a pengő bevezetéséről, amelynek használatára 1927. január 1-jétől kellett kötelezően áttérnie minden vállalatnak, költségvetési intézménynek és magánszemélynek.
A pengő – bár szépen csengett a neve – alapvetően papírpénzként került kibocsátásra, amelynek aranyfedezete volt. 1 000 gramm 24 karátos (996 ezrelékes finomságú) arany állt 3 800 pengő mögött. Ugyanakkor a 10 és 20 pengős címletből vertek aranyérméket is, de ezek forgalomba nem kerültek. 1, 2, és 5 pengősök viszont a háborúig jelentős számban készültek ezüstből is.
A pengő váltópénze a fillér lett, 1 pengő 100 fillérrel volt egyenlő. Az új pénzhez a régi korona átváltásával lehetett hozzájutni, 12 500 korona ért 1 pengőt.
A pengő jegyeken a magyar történelem kimagasló személyiségeinek portréi láthatók: Deák Ferenc, Kossuth Lajos, Mátyás király, Szent István király és II. Rákóczi Ferenc. A két utóbbi mind fémpénzen, mind bankjegyeken szerepel. A papírpénzek hátoldalára magyar művészeti alkotásokat választottak. Trianon után Magyarország túlnyomóan magyar nemzetiségű lakosságú lett, mégis a pengő bankjegyeken továbbra is feltüntették – a koronához hasonlóan – a címletek nevét a nemzetiségek nyelvén is.
A Magyar Nemzeti Bank feladatai
Rövid kisfilmek:
Tankönyv:
Iránytű a pénzügyekhez tankönyv 60-61. fejezete: Jegybank, a monetáris politika fellegvára
További híreink
Összes hírA foglalkozások ’telt házzal’, nagy siker mellett zajlottak az ország házában.
Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánunk!
Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!
A foglalkozások ’telt házzal’, nagy siker mellett zajlottak az ország házában.
Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánunk!
Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!