Egyetemistaként felkészülten akarsz belevágni a Neumann-játékba? Ha igen, olvasd el gyorsan az alábbi cikket, meglátod, sokat segít a versenyben.
Érdekességek a magyar történelemből
Magyarország aranykora
A XIV-XV. századi Európában Magyarországon bányászták a legtöbb aranyat. A legsikeresebb korszakban a Magyar Királyság biztosította a kontinens teljes aranykitermelésének 80 százalékát, körülbelül évi 2500 kilogrammos mennyiséget. Akkoriban a legjelentősebb aranykitermelő terület Körmöcbánya volt, ezt követte a Kárpátok nyugati fele és a Nagybánya környéki hegységek. Mára Magyarországon a nemesfémbányászat megszűnt, az ipar nemzetgazdasági ágai közül a feldolgozóipar adja a termelés legnagyobb hányadát.
A pénzverés évszázados történelme
A nemesfémek fontos szerepet játszottak a pénzverésben és a pénzérmék megjelenésében. A világ legelső vert pénzérméi i. e. 7. századból származnak (Anatólia és Hellász). Ugyan az első magyar forint megjelenésére 1325 körül került sor, a hazai pénzverés történelme mégis számos különlegességet tartogat. A régi magyar pénzek egyik ikonikus éremképi elemének számított – a Szent László-alak mellett – a Madonna-ábrázolás (Madonna a gyermek Jézussal), ami a leghosszabb ideig, közel fél évezreden át díszítette a legkülönbözőbb magyar érméket. Érdekesség, hogy a fején koronát viselő uralkodó képe Salamon királyunk által veretett dénáron jelent meg először. A magyar pénznyomás talán egyik legismertebb darabja a Székely Mózes 5-szörös dukátja, amelyből csupán egyetlen ismert darab létezik. Ez jelenleg a 2022 márciusában megnyitott Pénzmúzeum tekinthető meg.
A XIX. századi magyar fellendülés
Az arany és a pénz a gazdaság, a tudományok és a művészet fellendülésének is zálogává vált. A XIX. század során az Osztrák-Magyar Monarchia a kontinens egyik fontos gazdasági szereplője volt, ennek ellenére az osztrák-magyar korona sosem vált Európa meghatározó valutájává.
A XIX. század azonban több szempontból is meghatározó volt Magyarország gazdasági-pénzügyi, és tudományos fejlődése szempontjából. Ehhez számos vagyonos család nagyösszegű adománya kellett. Gondoljunk csak a Lánchíd megépítésére, a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Múzeum megalapítására. Ezeket mind a Széchenyi családhoz kötjük, de kevesen tudják, hogy annak idején a Sina család is jelentősen hozzájárult a fejlesztésekhez, Sina György például 80 000 forinttal járult hozzá a Magyar Tudományos Akadémia székházának felépítéséhez, ellentétben Széchenyi gróffal, aki „csak” 60 000 forintot ajánlott fel az alapításkor.
Globális pénzügyek
A pénzügyi világ borús napjai
A gazdaság stabilitásának fenntartása az államok egyik kiemelt feladata, ezáltal biztosítva egy ország működését. Sajnos az elmúlt 100 évben több gazdasági és pénzügyi válság is végigsöpört a világon, amelyek váratlanul érték az országokat. Gondoljunk csak a Nagy gazdasági világválságra (1929-1933 között), majd az 1997-től 2000-ig tartó Dotcom lufira. Ne feledkezzünk meg a 2008-2009-es válságról sem, amiből nagyon hamar kibontakozott a Görög gazdasági válság is, illetve napjainkban szintén egy gazdasági visszaesés szemtanúi lehetünk.
Kulcs, a megelőzés
A legtöbb jegybank igyekszik minél nagyobb aranytartalékot felhalmozni, részben ezáltal biztosítva az ország gazdasági ellenállóképességét. A legnagyobb aranytartalékkal az Amerikai Egyesült Államok (USA) központi bankja (Fed) rendelkezik. Egy 2022. decemberi kimutatás alapján az USA-nak több mint 8000 tonna arany van a birtokában, magasan megelőzve a világ többi országát.
Mások az inflációs stratégiájukkal igyekeznek megelőzni ezeket a válságokat. Ebben Európában jelenleg élen jár Svájc, ahol az infláció ugyan 2022-ben 29 éves csúcsot ért el, de így is csupán 3,5%-on állt.
Vannak országok, amelyek a jelen gazdasági környezet pozitívumait a jövő biztonságába fektetik be. Norvégia például a világ legnagyobb állami nyugdíjalapjával rendelkezik, amit 1990-ben hoztak létre.
Egyes országok pedig kimondottan a jövőbe próbálnak befektetni és egyben szerencsét próbálni. Ilyen például El Salvador, ahol elsőként lépett életbe olyan törvény, ami alapján hivatalos fizetőeszközként is elismerhető a bitcoin. Bár kevés ország követte a példáját, számos jegybank figyelme fordult a blokklánc alapú valuták felé, és kezdett el saját CBDC, azaz digitális jegybankpénz fejlesztésébe.
További híreink
Összes hírÁldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánunk!
Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!
Ugyan a karácsony ritkán jelenik meg közvetlenül a pénzérméken, mégis találhatunk érdekes példákat, amelyek az ünnep szellemiségéhez kapcsolódnak.
Megértésüket köszönjük!
Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánunk!
Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!
Ugyan a karácsony ritkán jelenik meg közvetlenül a pénzérméken, mégis találhatunk érdekes példákat, amelyek az ünnep szellemiségéhez kapcsolódnak.
Megértésüket köszönjük!