/
/
/
Kövesd az aranyfonalat a Pénzmúzeumban!

Kövesd az aranyfonalat a Pénzmúzeumban!

2024. október 03.
penzmuzeum-epulet-kulso-45.jpg

Aranyat ér” – mondjuk, ha valamit nagyon értékesnek tartunk, hiszen az arany rendkívül értékálló, ezért kifejezetten alkalmas a tartalékolásra.

Élénkülő kereslet

Aranyat már az ókorban is bányásztak több helyen, általában az uralkodó felügyelete alatt. A kibányászott arany a kincstárba került, majd feldolgozták. A középkorban Európa aranytermelésének mintegy 80 százalékát Magyarországon bányászták Körmöcbánya mellett Erdélyben. A kitermelés a 13-dik század közepén körülbelül évi négy tonnát tett ki, a 14-dik század elejére azonban már csak másfél tonnára apadt.

A világon eddig kibányászott arany össztömege 190 ezer tonnára rúg. Napjainkban évente több mint 3 ezer tonna aranyat termelnek ki világszerte. A legnagyobb kitermelő Kína, tavaly 370 tonna aranyat bányászott, a globális mennyiség 12 százalékát. A második és a harmadik helyen Ausztrália és Oroszország osztozik 310–310 tonnával. Őket Kanada és az USA követi 200, illetve 170 tonnával. Évente 100 tonnánál nagyobb mennyiségű aranyat termel még Kazahsztán, Mexikó, Indonézia, Dél-Afrika és Üzbegisztán.  Az előrejelzések szerint 2032-ig a világ aranytermelése 15 százalékkal nőhet.

Az arany ékszerek alapanyagaként és fizetőeszközként, kincsképzőként szolgál. A feldolgozott arany 46 százalékából ma is ékszerek készülnek, 23 százalékát a jegybankok tárolják az adott ország aranykészleteként. A felhasználás 16 százalékát a magánvagyonokban felhalmozott aranyrudak teszik ki, majd az érmék következnek 9 százalékkal, míg az elektronikai ipar az arany 5 százalékát hasznosítja. Aranyat használnak még a gyógyászatban, a fogorvoslásban, luxusételek díszítésére, egyirányban átlátszó, fényvisszaverő ablakok előállítására és az orvosi műszerek gyártásában is. A Voyager űrszondák pedig aranybevonatú rézlemezbe vésve viszik magukkal az emberiséget és a Földet bemutató üzenetet.

Az arany árfolyamát a kereslet és a kínálat határozza meg. A kereslet a globális bizonytalanság idején erőteljesen megélénkül, ami jól látható a COVID-19 világjárvány után, az orosz-ukrán háború idején és a klímaváltozás nyomán. Ez jócskán felfelé húzza az arany árfolyamát, ami 2018-ban még 1300 USD volt unciánként, 2024 nyarára azonban már 2500 USD fölé szökött. Az arany árfolyamának emelkedésére a kereslet rugalmatlanul reagál. A kereslet élénkülését elsősorban a jegybankok növekvő aranyvásárlásai és a kínai piac arany iránti fokozódó igénye okozza. Ha ez folytatódik, akkor az arany árfolyama tovább fog emelkedni.

Jelenleg a világ legnagyobb aranyvásárlója India, a második pedig Kína. Az arany kereslete Nyugatról Keletre tolódik, melynek oka, hogy az arany oda áramlik, ahol növekszik a gazdasági jólét és emelkednek a megtakarítások. Egy régi bölcsesség szerint ugyanis „az arany oda megy, ahol a pénz van”.

Növekvő jegybanki aranytartalékok

A központi bankok a világ legnagyobb aranybirtokosai közé tartoznak, világszerte több mint 35 ezer tonna aranyat tartanak. A legnagyobb aranytartalékkal az USA rendelkezik, ami a 8130 tonnát is meghaladja. Második helyen Németország áll több mint 3350 tonna aranyat tartalékolva. 2000 tonna feletti aranytartalékkal bír Olaszország, Franciaország, Oroszország és Kína. 850-500 tonna között van az aranytartaléka Japánnak, Indiának, Hollandiának és Törökországnak, 380-280 tonna aranyat pedig Portugália, Lengyelország, Üzbegisztán, az Egyesült Királyság, Kazahsztán, Spanyolország és Ausztria tartalékol.

A jegybankok az utóbbi időben összesen évente több mint 1000 tonna aranyat vásároltak, ami a teljes kereslet majdnem egynegyedét tette ki, s ez a hányad még növekszik is. Az elmúlt 5 évben a kínai jegybank vette a legtöbb aranyat, 383 tonnát, melyet a török, a lengyel, az orosz és az indiai jegybank követett egyenként több mint 200 tonna arany beszerzésével. A magyar jegybank ebben az időszakban több, mint 90 tonna aranyat vett, először megtízszerezve, majd megháromszorozva viharos történelmünknek köszönhetően viszonylag kevés aranytartalékát.

Egy 2024. évi felmérés szerint a megkérdezett 70 jegybank csaknem 30 százaléka a következő évben is bővíteni kívánja aranytartalékát az emelkedő árfolyam ellenére is, mert el szeretné érni, hogy összes tartalékán belül az arany a jelenleginél nagyobb arányt képviseljen. Ennek oka egyrészt az inflációs, másrészt pedig a geopolitikai kockázatok elleni védekezés. Jellemző, hogy a jegybankok a fizikai aranytermékeket, a rudakat és érméket keresik, és egyre több ország szállítja haza az addig külföldön tárolt aranytartalékainak egy részét vagy egészét.

Kövesd az aranyfonalat a Pénzmúzeumban

A Magyar Nemzeti Bank Pénzmúzeuma a sok pénztörténeti érdekesség és izgalmas játék mellett élvezetesen mutatja be az arany gazdasági, kulturális vagy szakrális felhasználását. Az interaktív kiállítást az Aranybányából indulva egy aranyfonalat követve járhatjuk végig, ahol abban a különleges élményben is részünk lehet, hogy megtapinthatunk egy valódi, 24 karátos több mint 210 millió forintot érő aranytömböt, s megcsodálhatjuk azt a látszólagos aranytömbökből épített műalkotást, amely az aranytartalékunkat mentő legendás Aranyvonatunknak állít emléket! A mindenki számára ingyenes látogatásra a nagy érdeklődés miatt érdemes előre bejelentkezni. A múzeumi sétát megkoronázhatjuk a tetőteraszról nyíló csodálatos panoráma látványával és az ottani büfében elfogyasztott frissítővel. A Pénzmúzeum kedd kivételével minden nap várja látogatóit!

 

További híreink

A Pénzmúzeum és a Pénzmúzeum Panoráma Terasz ünnepi nyitvatartása

Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet kívánunk!

2024. december 23.
Kávéházi beszélgetések

Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!

2024. december 20.
Karácsony a pénzeken – Az ünnep üzenete az érméken

Ugyan a karácsony ritkán jelenik meg közvetlenül a pénzérméken, mégis találhatunk érdekes példákat, amelyek az ünnep szellemiségéhez kapcsolódnak.

2024. december 19.