/
/
/
Ébredő nemzetek, születő valuták – Érmeválogatás Andrássy Európájából

Ébredő nemzetek, születő valuták – Érmeválogatás Andrássy Európájából

2024. november 22.
tisztdob_1

A tiszadobi Andrássy-kastély nem csupán a magyar történelmi emlékhelyek egyik gyöngyszeme, hanem egyedi kulturális események színhelye is. Most, a Magyar Nemzeti Bank Pénzmúzeumának időszaki kiállítása újabb izgalmas réteggel gazdagítja a kastély kínálatát.

A kastély lenyűgöző építészeti stílusa, amely a Loire-völgyi kastélyok eleganciáját idézi, már önmagában is különleges élményt nyújt. A park liliomrajzolatú bukszus labirintusa, valamint a belső terekben megelevenedő Andrássy-család arisztokratikus világa egyedülálló időutazást kínál a látogatóknak. Az épület történelmi jelentőségén túl most egy különleges pénztörténeti kiállítás is várja az érdeklődőket, amely a diplomácia, a történelem és a művészetek találkozásának izgalmas példája.
Andrássy Gyula emlékezete és az európai nemzetek valutái

Az „Ébredő nemzetek, születő valuták” című kiállítás középpontjában idősebb Andrássy Gyula gróf életének egy meghatározó szakasza áll. Az 1878-as berlini kongresszus megszervezése nemcsak politikai és diplomáciai szempontból volt kiemelkedő teljesítmény, hanem számos délkelet-európai nép számára jelentette a függetlenség kezdetét. Az újonnan létrejött államok saját nemzeti valutáinak megteremtése és az önálló monetáris politika kialakítása pedig a szuverenitás fontos szimbólumává vált.

A kiállításon bemutatott 50 érme – köztük 28 aranyérme – azokat a nagyhatalmakat és kisebb balkáni államokat reprezentálja, amelyek sorsát a berlini kongresszus határozta meg. A pénzérmék között a résztvevő nagyhatalmakat, például az Osztrák–Magyar Monarchiát, a Német Császárságot és az Orosz Birodalmat arany érme-párok képviselik, míg a kisebb balkáni államokat – mint Szerbia, Montenegró vagy Bulgária – arany- és fémérmék vegyesen jelenítik meg.

A kiállítás tárgyainak elrendezése gondos tematikát követ. A berlini kongresszus legbefolyásosabb szereplőinek (Német Császárság, Orosz Birodalom, Osztrák–Magyar Monarchia) érméi külön emelvényen kaptak helyet, míg az európai nagyhatalmak érmeit egy-egy aranyérme-pár képviseli a középső szinten. Az alsó szinten a kisebb balkáni államok valutái kapnak helyet, országonként csoportosítva, földrajzi sorrendben nyugatról kelet felé haladva.

Az érmék történeti és esztétikai jelentőségén túl a kiállítás interaktív elemekkel is gazdagítja az élményt, segítve a látogatókat a pénztörténeti összefüggések megértésében.

Az Andrássy-kastélyban rendezett időszaki kiállítás nemcsak a magyar történelem és Andrássy Gyula életének jelentős eseményeit idézi meg, hanem egyúttal bepillantást nyújt az európai nemzetek szuverenitásának kialakulásába is. Az érmek finom kidolgozottsága, történeti háttere és a kiállítás egységes tematikája izgalmas élményt nyújt a történelem, a művészetek és a numizmatika iránt érdeklődők számára.

Egy látogatás a tiszadobi Andrássy-kastélyba tehát több mint kulturális program – igazi utazás az európai történelem és a pénztörténet világába.

További híreink

Könyvbemutató a Kávéházi beszélgetések november 19-ei előadásán

A Pénzügyi edukációt elősegítő két kiadvány bemutatására került sor a Kávéházi beszélgetések előadássorozatunkban.

2024. november 21.
Családbarát Munkahely Tanúsító Védjegyet kapott a Pénzmúzeum

2024-ben a Családbarát Munkahely Tanúsító Védjegyet is megítélte az intézménynek a Családbarát Magyarország Központ.

2024. november 22.