![nevtelen-terv-8.png](https://www.penzmuzeum.hu/uploads/cc207fd6/b0b07d5f/nevtelen-terv-8_cover.png)
Ma, február 7-én ünnepeljük az irracionalitás szimbólumát, az Eurel-féle szám világnapját, ez tökéletes alkalmat kínál arra, hogy elgondolkodjunk gazdasági rendszerünk alapvető jellegzetességeiről. De mi köze van egy irracionális számnak a pénzrendszerünkhöz? Több, mint gondolnánk.
Az Eurel-féle szám az irracionalitás szimbóluma: egy olyan szám, amelynek tizedesjegyei végtelenül folytatódnak, soha nem ismétlődve. Hasonlóan működik a modern hitelpénzrendszer is, amely a folyamatos növekedésre épül. A hitelpénz alapvetően nem más, mint ígéret a jövőbeli visszafizetésre, amely újabb hiteleket generál, és így egy folyamatos növekedési pályára állítja a gazdaságot.
Ez az irracionális növekedés azonban kihívásokat is rejt magában. A folyamatosan bővülő pénzmennyiség nyomást gyakorol a természeti erőforrásokra, mivel gazdasági rendszerünk szorosan összefonódik az energiafelhasználással és az anyagi javak előállításával. Ezért elengedhetetlen, hogy a gazdasági növekedést ne csupán mennyiségi, hanem minőségi szempontból is újra gondoljuk.
A megújuló energiaforrásokra való átállás és az újrahasznosítás nem csupán környezeti, hanem gazdasági szükségszerűség is. Ahogy az Eurel-féle szám végtelensége is, úgy maga az univerzum is rendezetlen, de mégis csodálatos komplexitását tükrözi, így kell nekünk is egyensúlyt találni a gazdasági növekedés és a fenntarthatóság között.
E különleges világnap arra hívja fel a figyelmet, hogy a pénzrendszerünk végtelen növekedési hajlama nem fenntartható a véges erőforrások világában. Az innováció, a fenntartható gazdaság és az ökológiai egyensúly közötti kapcsolat megértése kulcsfontosságú ahhoz, hogy ne csak gazdasági, hanem környezeti szempontból is stabil jövőt építhessünk.
Az e számként is ismert Euler-féle szám Leonhard Euler svájci matematikus és fizikus után lett elnevezve, ugyanakkor elterjedt egy harmadik megnevezése is, ez a „Napier-állandó”, mely John Napier skót matematikus előtti tisztelgés: Napier logaritmusról írt művében jelent meg az első utalás az e számra, 1618-ban.
További híreink
Összes hírAz első Senior programunk január 31-én az Újbudai Idősek Házában zajlott
Csaknem 200 év hazai és nemzetközi bélyegritkaságai a Pénzmúzeum és a Bélyegmúzeum közös tárlatán.
Vendégünk Elekes Attila André bankjegy-és bélyegtervező volt.
1989 óta január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját, amely 2022 óta hivatalos állami emléknap.
Az első Senior programunk január 31-én az Újbudai Idősek Házában zajlott
Csaknem 200 év hazai és nemzetközi bélyegritkaságai a Pénzmúzeum és a Bélyegmúzeum közös tárlatán.
Vendégünk Elekes Attila André bankjegy-és bélyegtervező volt.
1989 óta január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját, amely 2022 óta hivatalos állami emléknap.