Még másfél hónapig tart az MNB centenáriumi éve, ám a kerek évforduló kapcsán indított féléves pénzügyi játék véget ért. Ön tudta volna a legizgalmasabb kérdésekre a válaszokat?
Véget ért az MNB 100 országos kvízverseny. Az online versenyen csaknem 4000 középiskolás és egyetemista mérhette össze tudását. A fél éven át tartó vetélkedő kérdései döntően a jegybank 100 éves történetéhez kapcsolódtak gazdasági és pénzügyi kérdésekkel kiegészülve. A vetélkedőhöz jó alapozás volt megtekinteni a Pénzmúzeum időszaki kiállítását, amely 2024. decemberéig bárki előtt nyitva áll.
A számok világán túl
A Pénzügyi évszázad – A Magyar Nemzeti Bank 100 éve című tárlat a Magyar Nemzeti Bank 100 évének jelentős pillanatait eleveníti fel. Tárgyi emlékek, archív felvételek, numizmatikai kincsek, az utcán sepregetett hiperinflációs bankjegyek másolatai, soha ki nem adott emlékérem-tervek kerülnek bemutatásra. Ízelítőt kapunk az Aranyvonat krimibe illő vagyonmenekítéséből, megelevenednek hősök, tanúi lehetünk történelmi pillanatoknak, mi több: megismerhetjük a jegybank híres dolgozóit, akik nem a számok világában, hanem a sportban vagy a szépirodalomban arattak sikereket. Ilyen sokoldalú banki dolgozó volt Illyés Gyula író, Gerevich Aladár vívó vagy Berczelly Tibor vívó, sportlövő.
Újjászületés
Érdemes a Pénzmúzeumban járva a Pénz útja című állandó kiállítást is megtekinteni, mert tárlat szintén megemlékezik a kezdetekről, így többek között Popovics Sándorról, az MNB első elnökének munkásságáról. Betekintést nyerhetünk ugyanakkor az Elnöki Irodába, meg lehet csodálni egy korabeli bankfiókot, ahogyan a Szabadság téri székház makettjét is. Az épület egyébként hamarosan teljes pompájában feltárul a budapestiek előtt, a közeljövőben ugyanis befejeződik a Szabadság téri székház felújítása, mely időszerű volt. A ház műszakilag sosem esett át komplett felújításon, csak állapotfenntartó munkálatokon, így 2021. októberében egy átfogó, mindenre kiterjedő műemlék-rekonstrukció vette kezdetét. Ennek részeként helyreállították az épületen keletkezett építő- és képzőművészeti károkat, visszaadva ezzel a műemléképület eredeti pompáját, ami így egy korszerű, energiatakarékos irodaépületet formájában születik újjá. A végeredmény hasonlóan alapos és impozáns lesz, mint a Pénzmúzeumnak és az MNB Felügyeleti Központjának helyet adó Postapalota rekonstrukciója.
További híreink
Összes hírA foglalkozások ’telt házzal’, nagy siker mellett zajlottak az ország házában.
A Pénzmúzeum Kávéházi beszélgetéssorozat vendége volt Fertőszögi Péter
Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!
A foglalkozások ’telt házzal’, nagy siker mellett zajlottak az ország házában.
A Pénzmúzeum Kávéházi beszélgetéssorozat vendége volt Fertőszögi Péter
Programsorozatunk vendége Fertőszögi Péter volt. Az előadás már Podcast formájában is elérhető!